Protože jsem přesvědčená o tom, že krásné a zdravé vlasy nejsou jen o produktech, ale o celkové péči. Rozhodla jsem se sepsat šest pravidel (potvrzených mou úžasnou kadeřnicí ze salonu Michala Zapoměla), přes které nejede vlak.

NEPOUŽÍVÁM PRODUKTY Z DROGERIE

Proč? Šampony, kondicionéry, masky, olejíčky, ale i laky na vlasy a další stylingové produkty z drogerie obsahují tzv. nerozpustné silikony, které na vlasu vytváří nepropustný obal, který mu nedovolí přijímat potřebnou výživu. A čím víc produktů z drogerií používáte, tím silnější ta vrstva je. Pro vaše vlasy to znamená to samé, jako kdybyste přestali jíst a pít vy. Ztrácí totiž svou kvalitu, lesk, jsou slabé, lámavé a přestávají růst. Samozřejmě, silikony obsahuje i profesionální péče, ale na rozdíl od té z drogerie, se při každém umytí vlasů smývají.

Pro mě osobně je největším strašákem lak na vlasy, který zanechává viditelné bílé povlaky, kterých se sami nemáte šanci zbavit. Proto i v tomto případě doporučuji zainvestovat např. do laku od Alterny, který jsem ukazovala zde.

FÉNUJI SI VLASY

Nevím, kdy a kde vznikl ten mýtus, že je zdravé nechávat vlasy volně uschnout. Voda vlasy a vlasovou pokožku vysušuje, takže si nefénováním zaděláváte na nepěkné problémy jako jsou lupy, rychle se mastící pokožka hlavy nebo v případě, že půjdete s mokrou hlavou nedejbože spát, tak i polámání a třepení vlasů.

Tím ale nechci tvrdit, že si nesprávným fénováním nemůžete zničit vlasy. Základem je kvalitní fén s vysokým výkonem a možností nastavování teplot (já osobně si vlasy fénuji napůl středně teplým a studeným vzduchem). Chybět by neměla ani termoochrana.

NEŽEHLÍM SI VLASY

Žehlení je to nejhorší, co můžete svým vlasům udělat. Vysoká teplota a přiškvařování vlasů (nedejbože mokrých nebo vlhkých) poškozuje vlasové vlákno, jeho ochrannou vrstvu a dochází k cuchání vlasů, krepatění, vysušení, lámání se a třepení. Zdravé samozřejmě není ani časté kulmování.

BERU VITAMÍNY

Protože jen málokdo má dneska tak kvalitní stravu bohatou na všechny potřebné vitamíny, doplňky stravy jsou pro mě nutností. O mé kompletní lékárničce plánuji samostatný článek, co se ale týče vlasů, zobám teď tabletky Bloom Hair, které pomáhají s růstem, výživou, leskem a pevností vlasů a naopak bojují proti vypadávání a zmírňují lámání a třepení konečků.

BARVY Z DROGERIE JSOU PRO MĚ TABU

Jak špatné je domácí barvení vlasů barvami z drogerie jsem zjistila zhruba před rokem, kdy se mi objevila silná alergie a seborea. Protože jsem do té doby žádné problémy neměla a péči jsem používala kvalitní, netrvalo mi dlouho zjistit, odkud problém pochází. Proč to tak je jsem se ale dozvěděla až na podzim od mé kadeřnice. U barev z drogerie se očekává, že budou vyhovovat všem a zvládnou obarvit i šediny. Obsahují proto nejsilnější vyvíječ, který ovšem jemným, slabým nebo poškozeným vlasům časem způsobí alergie, štípání a svědění pokožky hlavy a zničit i zpočátku zdravé vlasy. Naopak v salonu vám kadeřnice namíchá barvu přesně na míru vašim vlasům.

Je mi jasné, že mi některé mohou argumentovat tím, že si vlasy barví tři, pět let, a žádné problémy nemají. Já jsem dlouhá léta také neměla, objevily se mi ze dne na den po cca osmi letech domácího barvení.

NA SVÝCH VLASECH NEŠETŘÍM

Tímto posledním bodem nechci nikoho navádět k zbrklému vyhazování peněz oknem, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že šetřit na (nejen) vlasech se nevyplácí. Kdybych tyto informace věděla před deseti lety, ušetřila bych si tím nejen nervy a starosti, ale také desítky tisíc, které teď vynakládám k tomu, abych měla vlasy opět ve formě. Až si tedy budete vybírat péči nebo kadeřnici, upřete si raději kafíčka ve Starbucks nebo stopadesátoupátou rtěnku a ušetřené penízky investujte do těchto položek, Vrátí se vám to 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *