Na Instagramu jsem se vás ptala, jestli by vás zajímal článek o úskalích, která se týkají práce coby freelancera a protože mi přišlo několik kladných reakcí, rozhodla jsem se ho sepsat.
Podnikání je všeobecně vnímáno jako práce snů, kterou by chtěl dělat (skoro) každý. Většina za ní totiž vidí pouze možnost pracovat odkudkoliv a být svým vlastním pánem, málokdo si ale uvědomí, že i tenhle druh práce má svou negativní stránku, se kterou se vám nikdo nepochlubí, protože by už nevypadala tak úžasně.

NEPLACENÁ DOVOLENÁ A NEMOCENSKÁ

Pokud už nejste tak daleko, aby pod vámi pracovali další lidé nebo jste měli pasivní příjem, v případě dovolené nebo onemocnění jste bez peněz. Musíte s tím proto počítat a vytvořit si dostatečně velkou rezervu, do které budete moci v takových případech sáhnout. 

SEBEKÁZEŇ A DISCIPLÍNA

Podnikání nám sice dává možnost určité svobody a práce z postele nebo třeba z druhého konce světa, je třeba si ale uvědomit, že doma nad vámi na rozdíl od klasické práce nikdo “nestojí” a nešlape vám na paty, když se vám zrovna chce prokrastinovat. Snadno se pak může stát, že vám na povinnosti nezbude čas a vy přijdete ze dne na den o klienta a tím pádem i o část příjmu. Pokud se tedy neumíte sami “hecnout” a sednout si k práci ve chvíli, kdy je to třeba a vydržet u ní, dokud není váš plán hotový, raději na podnikání zapomeňte.

FLEXIBILITA

Jak už jsem zmínila na začátku, pracovat sám na sebe chce dneska (skoro) každý, neobejdete se tak bez toho, abyste se učili nové a nové věci za pochodu, přizpůsobovali se přáním a požadavkům klienta a sem tam mu nabídli něco, díky čemu vás nevymění za konkurenci.

PRÁCE OD – DO NEEXISTUJE

I když máte díky podnikání svým způsobem možnost sami si povinnosti rozplánovat, neznamená to, že v 17:00 zaklapnete notebook a vypnete zvonění na mobilu, a tím pro vás práce končí. Někdy (a zažila jsem i klienta, u kterého to nebylo jen někdy) zkrátka musíte pracovat i mimo běžnou pracovní dobu, o víkendech nebo ve chvílích, kdy je vám strašně špatně a nejraději byste celý den prospali.

NEJISTOTA

Jednou z největších negativních vlastností této práce je nejistota. Nejen ta, že ze dne na den můžete přijít o klienta, ale i ta, že nikdy nevíte, jestli vám zaplatí včas a tolik, kolik má. Ano, nemělo by se to stávat a ve většině případech se to ani nestává, občas ale bohužel ano.

OSAMĚLOST

Práce z domova má spoustu výhod, musíte ale počítat s tím, že budete denně sami, bez kolegů, se kterými byste si mohli popovídat, kteří by vám pomohli, poradili, se kterými byste se zasmáli, zašli na oběd nebo po práci na kávu nebo sklenku vína. Tenhle bod je individuální a liší se člověk od člověka, ale i když jsem sama ráda, musím se přiznat, že občas mi to vážně leze na mozek.
Doufám, že se vám článek líbil a pokud tu mám nějakého freelancera, budu ráda za každý váš názor 😊

9 comments

Reply

Podnikáme s rodiči a všeobecně představa lidí je, že je všechno zadarmo a že za nás platí vše stát… to ale není tak úplně pravda 🙂 jinak skvělej článek!

Reply

Děkuju, jsem ráda, že se líbí! 🙂

Reply

Hezky napsané a hlavně výstižné. Představa lidí o podnikání je občas usměvná. Ještě bych dodala, že když někdo buduje něco vlastního,naopak do toho vkládá mnohem víc času a nějaké v pět zavřu počítač a hotovo neexistuje. Vidím to u manžela. Do práce sice vstává v devět, ale domu se taky vrací v deset a to včetně většiny víkendů. Což jsem se trochu odchýlila od tématu tvého článku ale v podstatě se to dá vytáhnout na cokoliv, pokud buduješ vlastní "značku" musíš tomu obětovat mnohem víc, než když děláš pro někoho jako zaměstnanec 🙂

Reply

Luci, souhlasím s tebou do posledního písmenka 🙂

Reply

Moc hezký článek. A výstižný.
Ještě bych dodala jedno úskalí – když člověk pracuje "sám na sebe" a má sklony k workoholismu. Zvlášť, pokud ho práce fakt baví. V takovém případě to chce pomalu silnější vůli, než dostat se z prokrastinace 🙂
Bebe

Reply

Super článok! Ja som freelancer síce len kratúčko, no aj tak by som chcela zdieľať problém, s ktorým sa stretávam. Moje okolie to akoby nedokázalo pochopiť, že reálne pracujem. Jednoducho keď vedia a vidia, že som celý deň v posteli s notebookom, nepovažujú to za prácu a myslia si, že mám čas na "pauzičky" a že je to akoby som chatovala na facebooku. A niekedy už na nich bývam fakt hnusná kvôli tomu, že to čo robím vlastne nevnímajú ako zamestnanie, keď neodchádzam z domu na 8-10 hodín… (dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne :D)

Candy | C a n d y G r a n t

Reply

Vidíš, s tímhle se taky setkávám! 🙂 Fráze jako "Přeci když jsi doma…" atd…

Reply

hezky (a hlavně pravdivě) napsané 🙂 někteří lidé si podnikání představují jako procházku růžovým sadem, ale všechno má své výhody i nevýhody…se vším, co si napsala, souhlasím!

Reply

výborný článok, taký som v blogosfére ešte nevidela, takže som si čítanie veľmi užila 😉 super body!

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *